Google Android’in önemli bir özelliğini sonlandırıyor!

2 Kasım 2018

Google, Android kullanıcıları için bir kaç yıl önce kullanıma sunduğu Nearby Notifications özelliğini sonlandırma kararı aldı.
 
Android ” Nearby Notifications” özelliği için yolun sonu göründü!
 
Google, Nearby Notifications özelliği sayesinde popüler işletim sistemi kullanıcılarına konum tabanlı bilgiler sunuyordu. Fakat son zamanlarda amacının dışına sapan Nearby Notifications özelliği spam’cıların eline düşünce Google, kullanıcılara rahatsızlık vermeye başlayan bu özellik için desteğini çekeceğini duyurdu.
 
Örneğin bu özellik sayesinde, güzergahınız üzerinden geçen otobüslerin saatleri gibi birçok konum tabanlı bilgileri, kullanıcıların talebi olmadan bildirim olarak aktarabiliyor.
 
Böylece bulunduğunuz konum ile ilgili bilmeniz gereken çoğu önemli bilgiyi Notifications özelliği kullanıcılara sunmaktaydı. Fakat son zamanlarda haberin başında da belirtiğimiz gibi spam’cıların eline düşen bu uygulama gerekli konum bilgilerinin dışında, birçok gereksiz bilgiyi de kullanıcılarına sunmaya başlamıştı.
 
Spam’cıların eline düşen özelliğin desteğini tamamen keseceğini açıklayan Google, bildiğiniz üzere Android Pie güncellemesiyle bir başka konum tabanlı çalışan özelliğini kullanıma sunmuştu.
 
6 Aralık 2018 tarihinden itibaren söz konusu bu özellik sonsuza dek kullanıma kapatılacak. Böylece, spam’cıların vermiş olduğu rahatsızlıktan arındırılacak olan Android, benzer konum tabanlı özellikler üzerinde çalıştığını da müjdelediğini belirtelim.