geri

Sunucu, başka bir bilgisayar programına (ve kullanıcısına) hizmet sağlayan bir bilgisayar programıdır. Bir veri merkezinde, bir sunucu programının çalıştığı fiziksel bilgisayara sık sık sunucu olarak da adlandırılır. Bu makine özel bir sunucu olabilir veya başka amaçlar için de kullanılabilir.
İstemci / sunucu programlama modelinde, bir sunucu programı, aynı veya diğer bilgisayarlarda çalışan istemci programlarının isteklerini bekler ve yerine getirir. Bir bilgisayarda verilen bir uygulama, diğer programlardan servis talepleri olan bir istemci olarak ve ayrıca diğer programlardan talepler sunucusuyla işlev görebilir.

Sunucu türleri
Sunucular genellikle amaçlarına göre kategorize edilir. Örneğin bir Web sunucusu, istenen HTML sayfalarına veya dosyalarına hizmet veren bir bilgisayar programıdır. Web içeriği isteyen programa istemci denir. Örneğin, bir Web tarayıcısı, Web sunucularından HTML dosyaları isteyen bir istemcidir.

Çok sayıda başka olasılıklar arasında, birkaç başka sunucu tipi daha var:

Bir uygulama sunucusu, bir uygulama programı için iş mantığını sağlayan, dağıtılmış bir ağdaki bilgisayardaki bir programdır.

Proxy sunucusu, bilgisayar gibi bir uç nokta aygıtı ile bir kullanıcı veya müşterinin hizmet istediği başka bir sunucu arasında aracı görevi gören bir yazılımdır.

Bir posta sunucusu, yerel kullanıcılardan (aynı etki alanındaki kişiler) ve uzak gönderenlerden gelen e-postaları alan ve giden e-postayı teslimat için ileten bir uygulamadır.

Sanal sunucu, paylaşılan bir sunucuda çalışan ve her kullanıcıya bir sunucuyu tam olarak denetleyebilecekleri şekilde görünecek şekilde yapılandırılmış bir programdır.

Blade sunucu, sunucu bladeleri olarak bilinen çoklu ince, modüler elektronik devre kartlarını barındıran bir sunucu kasasıdır. Her blade kendi başına bir sunucudur, genellikle tek bir uygulamaya adanmıştır.

Bir dosya sunucusu, aynı ağdaki diğer bilgisayarların bunlara erişebilmesi için veri dosyalarının merkezi olarak depolanmasından ve yönetiminden sorumlu bir bilgisayardır.

Politika sunucusu, yetkilendirme hizmetleri sunan ve dosyaların izlenmesini ve kontrolünü kolaylaştıran politika tabanlı bir ağın güvenlik bileşenidir.

detay

Sunucu Çözümleri

Copyright © MsaNet 2014 Bütün Hakları Saklıdır.